Hakkari'den 35 kilometre uzaklıkta bulunan 25 hanelik Akbulut köyünde son bir hafta içersinde çocuklarda yaygın olarak görülen yüksek ateş, öksürük, burun kanaması ve ishal şikayetleri nedeniyle köye giden Hakkari İl Sağlık Müdürlüğü'ne bağlı ekiplerin, 70 öğrenciden kan örneği ve köyün içme suyu depolarından numune aldıkları ifade edildi. Hastalığın tüm öğrencilere yayılmaması için de okulun 2 gün süreyle tatil edildiği belirtildi.

Köyde bazı çocukların okulun önünde oturdukları sırada sürekli öksürmeleri dikkatlerden kaçmazken, bazı çocuklar ise yataklara düştü. Köy İhtiyar Heyeti'nden Abdullah Bozkurt, çıkan bir hastalık nedeniyle köye gelen sağlık ekiplerinin çocukları sağlık taramasından geçirip iğne yaptıktan sonra okulu tatil ettiklerini söyledi. Bozkurt, "Çocuklar bir haftadan beridir hasta, burunlarından kan akıyor. Sağlık ekibi geldi, ilaç getirmedi, çocuklara sadece aşı yaptı. Köyde herkes hasta.

Köyümüzdeki küçük ve büyükbaş hayvanlar, domuzların gezip kazdıkları tarlalarda otluyor. Dolayısı ile domuz gribi hastalığından korkuyoruz" dedi.

İl Sağlık Müdürlüğü yetkilileri ise, yaptıkları sağlık taramasında üst solunum yolu enfeksiyonu, bademcik ve kulak iltihabı bulgularına rastladıklarını belirtti.

HAKKARİ VALİSİ'DEN AÇIKLAMA

Hakkari Valisi Muammer Türker, Akbulut köyünde okulun tatil edilmesine sebep olan hastalığın 'domuz gribi' ile alakası olmadığını, bu yöndeki haberlerin gerçeği yansıtmadığını açıkladı.

Vali Türker, köydeki çocuklarda mevsim değişikliğine bağlı üst solunum yolları enfeksiyonları tespit edildiğini belirterek, "Akbulut köyünde çocuklarda mevsim hastalığına bağlı üst solunum yolları, kulak ve bademcik iltihabı tespit edilmiş. Öğrencilere gereken aşılar yapılmıştır. Ancak bunun basında domuz gribi vakası gibi lanse edilmesi doğru değildir. Söz konusu köyde böyle bir vakaya rastlanmamıştır" dedi.bugün

Diğer Haberler