AA muhabirinin Uludağ İhracatçı Birlikleri (UİB) verilerinden derlediği bilgilere göre, otomotiv sektörü yılın ocak-ekim döneminde, 5 kıtada toplam 172 ülke ile 13 serbest bölgeye ihracat yaptı. Bu dönemde, özellikle yılın ilk yarısındaki performansı sayesinde yüzde 28,1'lik artışla 20 milyar 708 milyon dolar ihracat rakamına ulaşan sektör, geçen yılın tamamında yapılan 20 milyar 708 milyon dolarlık otomotiv ihracatını 10 ayda yakaladı.

26 ÜLKENİN 23'ÜNDE İHRACAT EKSİDE

Avrupa'daki pazarlarda özellikle yılın ikinci yarısından itibaren gözlenmeye başlanan daralma, ilk önce ağustos ve eylül aylarında ihracat artış hızındaki yavaşlama olarak kendisini gösterdi.

Son yıllarda ekonominin lokomotifi olan sektör, aylık bazda uzun süredir 2 milyar doların üzerinde ihracat rakamını yakalarken, bu trend de Ağustos ayında değişmeye başladı. Ağustos ayında yılbaşından itibaren aylık bazda en düşük ihracat artış hızını gören sektör, yüzde 7,9'luk artışla 1 milyar 377 milyon dolar ihracat gerçekleştirdi. Eylül ayında, Avrupa pazarlarındaki ciddi oranlı düşüşlere rağmen ihracat, Rusya gibi bazı çevre ülkelere yapılan ihracat sayesinde yüzde 16,4'lük artışla 1 milyar 972 milyon dolar oldu. Ekim ayında ise aylık bazda ilk kez eksiye düşen ihracat, yüzde 24,3'lük gerilemeyle 1 milyar 422 milyon dolar oldu. Avrupa'da otomotiv üretiminde söz sahibi ülkelerden AB üyesi 26 ülkenin 23'ünde ihracat, ekim ayında yüzde 2,8 ile 83,2 oranında düştü. Eylül ayında ise bu ülkelerin 16'sı eksi görünüme sahipti.

Diğer Haberler