Almanya'nın Duisburg şehrinde yaşayan Müslümanlar büyük bir camiye kavuşuyor. Türklerin yoğun olarak yaşadığı Duisburg'un Marxloch semtinde hizmet verecek olan Diyanet İşleri Türk İslam Birliği (DİTİB) Pollmann Camii resmi olarak Pazar günü açılıyor. Açılış düzenlenecek etkinlikler ve sempozyumlarla tam üç gün sürecek. Almanya'nın en büyük camisi için toplam 7 milyon Euro harcandı.
DİTİB Pollman Camisi'nin Pazar günü yapılacak açılışla ilgili bütün hazırlıklar tamamlandı. DİTİB yetkilileri, Cihan'a yaptıkları açıklamada, açılış için bütün hazırlıkların bittiğini, camiye emeği geçen başta Duisburg Anakent Belediye Başkanı Adolf Sauerland olmak üzere herkese teşekkür ettiklerini belirtti. Emniyetin yaklaşık on bin kişilik bir katılım beklediğini söyleyen Marxloh DİTİB Camii Basın Sözcüsü Mustafa Küçük, "Açılış için kalabalık bir misafir topluluğu bekliyoruz." dedi. İnşaata ilk başlandığında camiyi sadece semt için düşündüklerini kaydeden Küçük, "Proje ilerledikçe bu birçok ülkeyi ilgilendiren bir proje oldu. Yapının bu duruma gelmesinde Avrupa Birliği, Kuzey Ren Westfalya eyaleti ve Duisburg Belediyesi'nden ve özellikle de Avrupalı Türklerden büyük destekler gördük. Bu kompleks hepimizin gözbebeği oldu." şeklinde konuştu.

 Caminin büyüklüğü konusundaki sözlere de açıklık getiren Mustafa Küçük, "Almanya'nın en büyük camisi olarak özellikle Alman basınının rakamları kıyas ederek ön plana çıkardığı söylem kendiliğinden oluştu. Cami ihtiyaç dahilinde yapılmak istenen faaliyetlere cevap verecek bir nispette inşa edildi. Faaliyetleri ve hitap ettiği geniş kitle bakımından Avrupa ve birçok yer için örnek teşkil edecek durumdadır. Büyüklüğü bakımından biz herhangi bir araştırma yapmadık. Camide Osmanlı mimarı stili kullanıldı. Caminin iç mekanı özellikle süslemeler Osmanlı el işlemeleri en güzel şekilde kubbeye ve duvarlara nakşedildi." ifadelerini kullandı.

Caminin açılış töreni Pazar günü öğleden sonra 13:30'da başlayacak. Akşam üzeri de sanatçı Sami Özer, bir tasavvuf musikisi konseri verecek. Pazar günü başlayan etkinlikler sempozyumlarla sürecek.

Duisburg şehrinde Diyanet İşleri Türk İslam Birliği Pollmann Merkez Camii, 1985 yılında bin 920 metrekare arsası ile çevrede oturan vatandaşların katkılarıyla satın alınarak ibadete açıldı. Daha sonraki yıllarda 4 bin metrekare park alanı ve 12 daireli bina satın alınarak toplan 10 bin metrekare arsası ile hizmete sunuldu. 2003 yılında yıkılan caminin yerine yapılan camii ve kültür merkezi, 40 metre eni 28 m genişliği ile bin 120 metrekare ibadet alanına sahip. Camiinin toplam kullanım alanıysa tam olarak 2 bin 800 metrekare. Cami ve külliyenin içinde konferans salonu, gençlik lokali, İslam arşivi, enaze yıkama odası bulunmakta.


Cihan
(Cihan Haber Ajansı)

Diğer Haberler