Sinema Dersi
Uluslararası İstanbul Film Festivali, düzenlediği Ustalık Sınıfı ve söyleşilerle izleyicilere, sinema dünyasının önemli isimlerini kendi ağızlarından dinleme ve onlara soru sorma fırsatını sunuyor.

SİNEMA DERSİ: PETER GREENAWAY
SİNEMA ÖLDÜ, YAŞASIN EKRAN
10 Nisan Cuma, Sabancı Üniversitesi Karaköy İletişim Merkezi, 16.00
Dört yıl ressamlık eğitim aldı ve 1966'da kendi filmlerini yapmaya başladı. Peter Greenaway, birçok farklı yol izleyerek sinemacılığı sürdürdü ve böylece sergiler ve yerleştirmeler düzenleyen bir küratör olarak işine bir kişilik kattı. On iki uzun metrajlı, elli kısa metrajlı film ve belgesel çekti, kitapları yayımlandı, opera librettoları yazdı ve tanınmış bestecilerle işbirliği yaptı. İlk filmi Ressamın Sözleşmesi'nden son filmi Rembrandt: İtham Ediyorum'a her eseriyle şöhretini parlattı. Bu özel buluşmada Peter Greenaway, sinema dili hakkında konuşacak, ama bu dilin sinemada nasıl harcandığını ve her nasıl oluyorsa 114 yıldır neden hiç sinema görmediğimizi, bunun yerine resimli metinlere maruz kaldığımızı son üç yılda yaptığı eserlerinden örneklerle gösterecek.
*Yerler sınırlı olduğundan rezervasyon yapılması gereklidir.
*Sinema Dersi sırasında Türkçe simultane çeviri yapılmayacaktır.
İrtibat: Selçuk Artut
Bu e-Posta adresi istenmeyen posta engelleyicileri tarafından korunuyor. Görüntülemek için JavaScript etkinleştirilmelidir.
T: (216) 483 93 19
http://vacd.sabanciuniv.edu/eng/content/cinemaisdead
Sabancı Üniversitesi'nin değerli katkılarıyla.
Sabancı Üniversitesi Karaköy İletişim Merkezi
Bankalar Caddesi 2, Karaköy

SİNEMA DERSİ: CRISTIAN MUNGIU
15 Nisan Çarşamba, Boğaziçi Üniversitesi Mithat Alam Film Merkezi, 14.00
Gözlem yeteneğinin büyük bir kısmını sinemacılıktan önce basın, radyo ve televizyonda muhabir olarak çalışmaktan alan Romanyalı senarist ve yönetmen Cristian Mungiu, lisans derecesini Yaş Üniversitesi'nden İngilizce ve Amerikan Edebiyatı dallarında, yüksek lisansını ise 1998'de Bükreş Sinema-Tiyatro Üniversitesi'nden sinema dalında aldı. İlk uzun metrajlı filmi Occident / Batı (2002), Selanik, Sofya ve Leeds'de ödül kazandı. 2006 yapımı 4 luni, 3 saptamini si 2 zile / 4 Ay, 3 Hafta, 2 Gün adlı filmiyle Altın Palmiye kazandı ve bu film birçok dergi ve eleştirmen tarafından yılın en iyi filmlerinden sayıldı. İstanbul Film Festivali'nin bu yılki Uluslararası Yarışma Altın Lale Jürisi üyesi Mungiu, bu sinema dersinde Romanya yeni dalgası olarak adlandırılan ve 80'lerin sonuyla 90'ların başında çekilen filmlere tepki olarak ortaya çıkan akımdan, reklam ve televizyon sektöründe çalışmaktan, genel olarak sinema endüstrisinden ve sinemada gerçekçilikten söz edecek.
*Kapasite sınırlı olduğu için rezervasyon yaptırmanız tavsiye edilir.
*Sinema Dersi sırasında Türkçe simultane çeviri yapılmayacaktır.
T: (212) 287 70 76 – 86
Bu e-Posta adresi istenmeyen posta engelleyicileri tarafından korunuyor. Görüntülemek için JavaScript etkinleştirilmelidir.
Boğaziçi Üniversitesi Mithat Alam Film Merkezi
Güney Kampus , Bebek

SİNEMA DERSİ: BILL PLYMPTON
18 Nisan Cumartesi, Akbank Sanat, 16.00
MTV'den Nike'a birçok firmanın reklâm filmlerinden, New York Times, Vogue, Vanity Fair'deki illüstrasyonlara ve Rolling Stone dergilerindeki karikatürlere kadar birçok işe imza atan, canlandırma sinemasının ustalarından Bill Plympton İstanbul Film Festivali'nin konuklarından. Bill Plympton, 18 Nisan Cumartesi günü 16.00'da Akbank Sanat'ta vereceği sinema dersinde bağımsız bir canlandırma sanatçısı olmaktan söz edecek, ardından klasikleşmiş ve yeni hazırlamakta olduğu kısa filmlerinden örnekler gösterecek ve son olarak büyük kâğıtlara çizim yaparak canlandırma için ipuçları verecek.
Festival programında ayrıca Ben&Jerry's'in sponsorluğunu üstlendiği "Canlandırma Sineması: Bill Plympton" başlıklı bölümde Plympton'ın 5 uzun metraj canlandırma filmi gösterilecek.
Akbank Sanat
İstiklal Cad. Zambak Sok. No: 1 Beyoğlu

Söyleşiler
"ASİLER, AZİZLER, ÂŞIKLAR"
11 Nisan Cumartesi, Akbank Sanat, 13.30
Asileri (bazen) aziz, aşıkları asi, azizleri aşık yapan nedir? Birbirinden ne kadar farklı görünseler de bu üç kategori arasındaki geçişlilikleri, birbirlerine ne kadar yakın görünseler de bu üç tip arasındaki sınırları nasıl anlayabiliriz? İstanbul Film Festivali bu yıl isyan, "Asiler, Azizler, Âşıklar" başlıklı özel bir bölüm ayırdı. Bu bölüm paralelinde 11 Nisan Cumartesi günü Akbank Sanat'ta bir de söyleşi yapılacak. Aynı zamanda bölümün küratörlüğünü de üstlenen Harvard Üniversitesi Tarih Profesörü Cemal Kafadar'ın konuşmacı olarak katılacağı söyleşi, seçkide yer alan filmlerin ve tarihin sunduğu bol örneğin ışığında, isyan, ermişlik, aşk ve şiir arasındaki girift ilişkiler üzerinde düşünme ve tartışma ortamı yaratmak amacıyla düzenlendi.
Akbank Sanat
İstiklal Cad. Zambak Sok. No: 1 Beyoğlu

SON DÖNEM TÜRK SİNEMASINDA ALIŞKANLIKLAR, DEĞİŞİMLER VE YENİ DURUŞLAR
15 Nisan Çarşamba, Akbank Sanat, 13.30
Sinema Yazarları Derneği SİYAD'ın İstanbul Film Festivali kapsamında 15 Nisan Çarşamba günü saat 13.30'da Akbank Sanat'ta gerçekleştireceği söyleşide Türkiye'den ve yurtdışından deneyimli film eleştirmenleri son dönem Türk sineması üzerine fikirlerini festival takipçileriyle paylaşacak. Sinema yazarı Esin Küçüktepepınar'ın moderatörlüğünü üstleneceği söyleşiye konuşmacı olarak katılacak isimler: Prof. Dr. Tül Akbal (Film Eleştirmeni, Bahçeşehir Üniversitesi.), Fatih Özgüven (Sinema Yazarı), Dan Fainaru (ScreenDaily) ve Rüdiger Suchsland (Frankfurter Allgemeine Zeitung). Söyleşide, 2008'de ilk filmlerini çeken ve son döneme damgasını vuran sinemacıların nispeten farklı görünen yeni seslerinin nerelerden beslendikleri ve öncekilere göre farklıkları gibi konular tartışılacak.
Akbank Sanat
İstiklal Cad. Zambak Sok. No: 1 Beyoğlu

ORTADOĞU SİNEMALARI KONUŞMALARI
İŞGAL ZAMANI SİNEMA: AFYON SAVAŞI, İKİ BACAKLI AT VE GAZZE’NİN YARASI
17 Nisan Cuma, Akbank Sanat, 18.00
Altyazı Aylık Sinema Dergisi ve Ortadoğu sinemalarını ve görsel sanatlarını tanıtmak ve desteklemek amacıyla kurulmuş New York merkezli bir sanat kurumu olan ArteEast, festival izleyicisini, günümüz Ortadoğu sinemaları üzerine bir tartışmaya çağırıyor. Etkinlikte 28. İstanbul Film Festivali'nin "Sinemada İnsan Hakları" bölümünde gösterilen (ikisi de Afganistan'da çekilmiş olan) Afyon Savaşı (Yön.: Sıddık Barmak; Opium War, 2008) ile İki Ayaklı At (Yön.: Samira Makhmalbaf; Asbe du-pa, 2008) filmleri ve İsrail'in Gazze saldırısının izleri üzerine çekilen Gazze'nin Yarası (Yön.: Necati Sönmez, 2009) belgeseline odaklanılacak. "Teröre Karşı Savaş"ın yıkıntıları altında nasıl bir sinema yapılıyor? Anlatılan hikâyeler kimin hikâyeleri? Bu hikâyeleri kimler anlatıyor? Bu etkinlik, Altyazı ve ArteEast'in Ortadoğu sinemaları üzerine önümüzdeki yıllarda gerçekleştirmeyi planladıkları daha kapsamlı projeleri, İstanbul Film Festivali izleyicileriyle birlikte tartışmak ve geliştirmek için de çok önemli bir fırsat niteliğinde. Daha önce New York'ta başarılı işlere imza atan bu ortaklığın Türkiye'deki ilk etkinliği İstanbul Film Festivali'nin katkılarıyla hayata geçiyor.
Katılımcılar: Sıddık Barmak (Afyon Savaşı filminin yönetmeni), Necati Sönmez (Gazze'nin Yarası filminin yönetmeni, sinema yazarı), Rasha Salti (ArteEast Film Küratörü), Övgü Gökçe (Altyazı Yayın Kurulu Üyesi)
Akbank Sanat
İstiklal Cad. Zambak Sok. No: 1 Beyoğlu

DÜZENDE (ÇOK) KÜÇÜK BOZUKLUKLAR
18 Nisan Cumartesi, Akbank Sanat, 13.00
Uluslararası İstanbul Film Festivali, son dönem Türkiyeli sanatçıların eserlerinden oluşan bir programla ilk olarak bu yıl "Düzende (çok) Küçük Bozukluklar" başlığı altında video sanatına açılıyor. Bu kapsamda festival, gösterimlerin yanı sıra, 18 Nisan Cumartesi günü Akbank Sanat'ta gerçekleştirilecek bir söyleşiyle de video sanatını tartışmaya açacak. Yekhan Pınarlıgil moderatörlüğünde Canan Şenol (sanatçı), Ozan Adam (sanatçı), Selda Asal (sanatçı), Şener Özmen (sanatçı ve eleştirmen) ve Ege Berensel (sanatçı) katılımıyla gerçekleştirilecek söyleşi, festivalin bu yılki video programına kuramsal bir bakış getirecek.
Akbank Sanat
İstiklal Cad. Zambak Sok. No: 1 Beyoğlu

Partiler
FESTİVAL ÖZEL: FUTURE SHORTS TÜRKİYE
Londra merkezli kısa film markası Future Shorts'un filmlerinin Türkiye'deki ilk gösterimi Uluslararası İstanbul Film Festivali kapsamında, 8 Nisan Çarşamba gecesi Ghetto'da gerçekleşecek. Gece boyunca dünyanın dört bir yanından, birbirinden dinamik ve yenilikçi kısa filmler gösterilecek. 2009 Nokia Nseries Kısa Film Yarışması'nda birinci olan film de Future Shorts Türkiye özel seçkisiyle birlikte gösterilecek. Gösterimin ardından gece Baba Zula'nın canlı performansıyla devam edecek.
I LOVE SARAH JANE
Avustralya / 2007 / Yönetmen: Spencer Susser
WHO'S GONNA SAVE MY SOUL
ABD / 2008 / Yönetmen: Chris Milk
WRESTLING
İzlanda / 2008 / Yönetmen: Grímur Hákonarson
PETER AND BEN
İngiltere / 2007 / Yönetmen: Pinny Grylls
TOLYA
İsrail / 2007 / Yönetmen: Rodeon Brodsky
DO IT AGAIN (BY THE CHEMICAL BROTHERS)
ABD / 2007 / Yönetmen: Michael Haussman
THIS IS SLOVENIA
Slovenya / 2007 / Yönetmen: Michael Frank
LITTLE MINX EXQUISITE CORPSE: COME WANDER WITH ME
İngiltere / 2008 / Yönetmen: Philip Van
LIES
İsveç / 2008 / Yönetmen: Jonas Odell
THE LUNCH DATE
ABD / 1989 / Yönetmen: Adam Davidson
I MET THE WALRUS
ABD / 2007 / Yönetmenr: Josh Raskin
SOMETHING GOOD
İngiltere / 2008 / Yönetmen: Eran Creevy
POUND
ABD / 2007 / Yönetmen: Evan Bernard
*2009 Nokia NSeries Kısa Film Yarışması birincisi olan kısa film de bu özel seçkiyle birlikte gösterilecek.
*Filmler Türkçe altyazılı gösterilecek ve filmlerin toplam süresi 100 dakika.
Ghetto
8 Nisan Çarşamba, 21.00
Tam: 20 TL, Öğrenci: 15 TL

PARTİ: "İSTANBUL'DA BİR ORYANTAL GECE"
Festival seyircisi, 17 Nisan Cuma akşamı Ghetto'da "oryantal bir gece" için buluşuyor. Partinin mimarı Gökhan Akçura'nın DJ'lik yapacağı gecede Balkanlar'dan Hindistan'a, Afrika'dan Ortadoğu'ya uzanacak repertuarında İstanbul ve Trakya havalarını da ihmal edilmeyecek. Gecenin sürprizi ise Gökhan Akçura'nın siyah-beyaz eski Türk filmlerinden hazırladığı Dansözler Geçidi derlemesi olacak. Müziklerin, beyaz ekranda İnci Birol'dan Özcan Tekgül'e bir zamanlar rüyaları süsleyen dansözlerimize eşlik edeceği gecede gerçek dansözlerin de sahne alacağını belirtelim…
Ghetto
17 Nisan Cuma, 22.00
Tam: 25 TL, Öğrenci: 15 TL

Kısa Film Gösterimleri
AKBANK 5. KISA FİLM FESTİVALİ: ÖDÜLLÜ FİLMLER
SAPAK
Fırat Mançuhan
En İyi Kurmaca
SİNOPE'NİN YOLCULUĞU
Ali Canlar
En İyi Belgesel
OYUNCAĞIMI İNEKLER YEMESİN
Engin Yıldız
Belgesel Mansiyon
TEK NOTALIK ADAM
Dağhan Celayir
Kurmaca Mansiyon
4-11-18 Nisan Cumartesi, 11.00
Akbank Sanat
İstiklal Cad. Zambak Sok. No. 1 Beyoğlu
T: (212) 252 35 00

HİSAR KISA FİLM SEÇKİSİ
Uluslararası İstanbul Film Festivali her yıl olduğu gibi yılın en iyi kısa filmlerine ev sahipliği yapıyor. Boğaziçi Üniversitesi Mithat Alam Film Merkezi tarafından düzenlenen Hisar Kısa Film Seçkisi'ne bu yıl 168 film başvurdu. Başvuran filmler arasından yılın en iyi 10 kısa filmi, son dönem Türk sinemasının ödüllü genç yönetmenleri Özcan Alper, Hüseyin Karabey ve Seyfi Teoman'ın oluşturduğu jüri tarafından belirlendi. Seçkinin ilk gösterimi Uluslararası İstanbul Film Festivali'nde gerçekleştirilecek.
Hisar Kısa Film Seçkisi'nin temel misyonu, ulusal arenada boy gösteren başarılı kısa filmleri ve kısa filmcileri yurtdışındaki festivallere ve film merkezlerine taşıyarak Türkiye'deki kısa filmi ulusaldan uluslararası alana ulaştırmaktır.
Ayrıntılı bilgi için:
www.mafm.boun.edu.tr
T: (212) 287 70 76-86

Köprüde Buluşmalar
15-16 Nisan, Fransız Kültür Merkezi
Uluslararası İstanbul Film Festivali kapsamında bu yıl dördüncüsü düzenlenen Köprüde Buluşmalar seminerleri Avrupa ve Türkiye'den yapımcı, yönetmen, senarist ve kurum temsilcilerini bir araya getirmeye devam ediyor. Seminerler kapsamında 15 ve 16 Nisan'da ikinci kez bir proje geliştirme atölyesi düzenlenecek. Bu atölyeye, yapımcı Nida Karabol, yönetmen Yeşim Ustaoğlu ve Ümit Ünal, Fransa'dan yapım danışmanı Isabelle Fauvel'den oluşan Seçici Kurul'un belirlediği projeler katılacak. Bu atölye, sinemacılar için projelerini sunacakları uluslararası bir platform sağlamayı ve yapım sürecini başlatmaları için gerekli desteği bulmalarına olanak vermeyi amaçlıyor.
Köprüde Buluşmalar seminerlerinin ikinci gününde "Senaryodan Seyirciye" genel başlığı altında "Senaryo Geliştirme", "Finansman" ve "Dağıtım" konularında oturumlar düzenlenecek. İkinci günün konuşmacıları arasında Binger Filmlab'den Ido Abram, Cinelink'ten Amra Baksic, EFM'den Sonja Heinen, Paris Project'ten Thibaud Bracq gibi isimler yer alıyor. Yalnızca Türk ve Avrupalı sinema profesyonellerine açık olan bu seminerlere katılım ücreti 50 TL'dir. Tüm seminerlerde İngilizce-Türkçe-İngilizce simültane çeviri yapılacaktır.
Köprüde Buluşmalar Atölyesi'ne katılmak için son başvuru tarihi 16 Mart Pazartesi günü sona ermiştir. İlk 10 film 23 Mart Pazartesi günü duyurulacaktır.

Bilgi için: Bu e-Posta adresi istenmeyen posta engelleyicileri tarafından korunuyor. Görüntülemek için JavaScript etkinleştirilmelidir.

T: (212) 334 07 76
Fransız Kültür Merkezi
T: (212) 334 87 40

Yarışmalar

Altın Lale Uluslararası Yarışma
Sanat ve sanatçının dünyasını sinemayla buluşturan ya da edebiyat eserlerini beyazperdeye taşıyan filmler, festivalin büyük ödülü Altın Lale için yarışacak. Jüri gerekli gördüğü takdirde, gösterilen özel bir başarı için, bir yönetmen, senarist, oyuncu, görüntü yönetmeni, besteci veya sanat yönetmenine "Jüri Özel Ödülü" verecek.
Uluslararası Yarışma Filmleri
Altın Lale Ulusal Yarışma
Türk Sinemasını özellikle festivale katılan yabancı festival yöneticileri, sinema profesyonelleri ve basın mensupları aracılığıyla yurtdışında tanıtmayı amaçlayan festivalde, son bir yılda Türkiye'de yapılan nitelikli filmler, bu yıl ilk kez Altın Lale için yarışacak. Ulusal Yarışma'ya katılan filmlerin değerlendirilmesi sonucunda jüri En İyi Yönetmen, En İyi Kadın Oyuncu ve En İyi Erkek Oyuncu'nun yanı sıra bu yıl ilk kez En İyi Senaryo ve En İyi Müzik ödülleri de verecek. Bu ödüllerin yanı sıra, onursal nitelikte bir Jüri Özel Ödülü de sunulacak. Yönetmelikte yapılan değişiklikler sonucunda bu yıl belgesel ve canlandırma filmler de Ulusal Yarışma'ya başvurma hakkı kazandılar.
Ulusal Yarışma Filmleri
Ulusal Yarışma Yönetmeliği
Avrupa Konseyi Film Ödülü (FACE)
Avrupa Konseyi, insan hakları konusunda kamuoyunda ilgi ve bilinç uyandıran, bu konunun öneminin daha iyi anlaşılmasına yol açan bir filmin yönetmenine Uluslararası İstanbul Film Festivali'nde FACE Ödülü'nü verecektir. FACE ödülü, festivalin İnsan Hakları ve Sinema bölümünde yer alan, toplumsal değişimleri ve kişisel dramları işleyen uzun metrajlı kurmaca filmlerden birine verilecektir.
İnsan Hakları ve Sinema Yarışması Filmleri
FACE Ödülü
Nokia Nseries Kısa Film Yarışması
Üç yüze yakın başvuru arasından elemeler sonucunda ilk altıya kalan finalistlerin Nokia N96 multimedya bilgisayarla çektiği kısa filmler arasından jüri üyeleri ilk üçe kalan yarışmacıları seçti. İlk altıya kalan filmler, Türk filmlerinin başında gösterilecek; ilk üçün açıklanacağı ödül töreni 8 Nisan 21.30'da Pera Müzesi Salonu'nda yapılacak.
Nokia Nseries Kısa Film Yarışması Finalistleri
Nokia Nseries Kısa Film Yarışması Resmi Sitesi


iksv.org

Diğer Haberler