Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, kapatma davasına ilişkin ilk değerlendirmesini, dün Siirt Kadın Kolları Kongresi’nde yaptı. “Anlamlı günlerde” hep Siirt’te olduğunu söyleyen ve konuşurken “AKP’ye uzanan eller kırılsın”, “Başörtüsüne uzanan eller kırılsın” sloganları atılan Erdoğan, bu sloganların kullanılmamasını istedi. Kimsenin AKP’yi laikliğe karşı olmanın odağı haline getiremeyeceğini söylerken dili sürçünce, “Kimse AKP’yi laikliğin odağı haline getiremez” diyen Erdoğan’ın, mesajları şöyle:
MİLLİ İRADEYE YÖNELİK BİR ADIM: Demokrasi mücadelesini verenlerin kol, el, ayak kırmakla işi yok. Demokrasi mücadelesini verenler en büyük dersi sandıkta alırlar, sandıkta. Bu ülkede kimse, 16 milyon 500 bin seçmenin demokratik, laik, sosyal bir hukuk devletine sahip olduğuna inanarak oy verdiği AKP’yi laikliğin odağı haline getiremez. Laikliğe karşı olmanın odağı haline getiremez, diyemez. Bu olay AKP’ye yönelik atılmış bir adım değildir. Bu milli iradeye yönelik atılmış bir adımdır.
AKP’Yİ MİLLET KURDU: AKP, bu ülkenin taleplerinden doğdu. AKP, Ahmet’in, Mehmet’in kişisel çıkarları için kurulmuş bir parti değildir. AKP’yi kurma kararını millet verdi. AKP bu milletin vicdanından, aklından doğdu, milletimiz kucakladı.
YEM ETMEYECEĞİZ: Türkiye’nin 81 vilayetinin 80’inde AKP milletvekili çıkardı. Toplumun her kesiminin oyunu alan tek partiyiz. Demokratik, laik, sosyal bir hukuk devletini kurabilecek karakteri ortaya koyan tek parti biziz. Bizim bu yapımızı gölgeleme gayretleri boşunadır. Bunlar tutmaz, güneş balçıkla sıvanmaz.
MİLLET ADINA YETKİ: Demokratik saygınlığa gölge düşürenler, siyasi ve ekonomik istikrarı gözü kapalı tehlikeye atanlar bunun vebalini de taşıyacaklardır. Millet iradesinin karşısına yine millet adına yetki kullanan yargı kurumu çıkarılamaz. Millet iradesini hiçe sayarak hukuk tesis edilemez.
22 TEMMUZ OYLARINA VURGU: Aziz milletim müsterih olsun, 22 Temmuz’da verdiğiniz temsil yetkisine sonuna kadar sahip çıkacağız. Biz Türkiye’yi Atatürk’ün koyduğu muasır medeniyet hedefine ulaştırmak için gece gündüz çalışalım, birileri de çıksın milletimizin kazanımlarını bir çırpıda heba etsin. Herkes bu millete ve memlekete vereceği zararın vebalini üstleneceğini iyi bilmelidir.
GAFLET İÇİNDELER: Türkiye’nin kaybedeceği bir siyasetin kazananı olmaz. Kim bu ülkeyi huzursuz ederek istikrarına gölge düşürmeye çalışarak kendine fayda sağlayacağına inanıyorsa gaflettedir.

Başbakan’ın kırmızı çantaları

Erdoğan, AKP’nin kadın ve gençlik kollarının kongrelerine katılmak üzere, dün GAP uçağıyla Güneydoğu’ya giderken beraberinde götürdüğü iki kırmızı çanta dikkat çekti. Çantaların üzerinde “15 Mart 2008” yazısı bulunuyor. Güvenlik gerekçesiyle Erdoğan’ın makam arabasının “0002” olan kırmızı plakası çıkarılarak yerine “06 ZDU 81” numaralı sivil plaka takıldı. Erdoğan Siirt’e, kapatma davasının iddianamesinde, siyasi yasak talep edilen bakanlar Hüseyin Çelik ve Binali Yıldırım ile Kadın Kolları Başkanı Fatma Şahin’i de getirdi. n MURAT PAZARBAŞI

Erdoğan’dan ayetli tepki

Batman’da AKP Batman Gençlik Kolları 2. Olağan Kongresi’ne katılan Başbakan Erdoğan, buradaki konuşmasında da kapatma kararıyla ilgili olarak sert konuştu. Erdoğan, “Kulakları vardır duymazlar, gözleri vardır görmezler, dilleri vardır gerçekleri söyleyemezler” diyerek Âraf Suresi’nden alıntı yaptı.
AKP’nin 16 milyon 500 bin seçmenin oyunu aldığını kaydeden Erdoğan, “Bu kadar insanın iradesini hiçe saymak var mı ya? Demokrasi dediğimiz şey bu kadar ucuz mu? Bu millete böyle bir haksızlığı kimse reva göremez. Millet iradesi hiçe sayılarak hukuk tesis edilemez. Bu talihsiz girişimin hukuki zemini olmadığı gibi millet vicdanında da hiçbir meşruiyeti yoktur” dedi.
Âraf Suresi 179. ayet
“Andolsun, biz cinler ve insanlardan birçoğunu cehennem için yaratmışızdır. Onların kalpleri vardır, onlarla kavramazlar; gözleri vardır, onlarla görmezler; kulakları vardır, onlarla işitmezler. İşte onlar hayvanlar gibidir; hatta daha da şaşkındırlar. İşte asıl gafiller onlardır.”

Kadınlar ve erkekler ayrı ayrı

Siirt Kadın Kolları?Kongresi’nde protokol bölümünün dışında, kadınlar ve erkekler ayrı ayrı oturdu. Siirtli olan Emine Erdoğan’ın katılmadığı kongrede konuşma yapan Başbakan Erdoğan, AKP hakkında kapatma davası açılmasına tepki gösterdi.

Diğer Haberler