AKP’nin kapatılmasını ve aralarında Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, eski TBMM Başkanı, AKP Manisa Milletvekili Bülent Arınç’ın da bulunduğu 71 partiliye siyasi yasak konulmasını isteyen Yargıtay Cumhuriyet Başsavcısı Abdurrahman Yalçınkaya, iddianamede ağır suçlamalarda bulundu.
“Takiye” ve “toplumsal mutabakat” yöntemiyle hareket eden AKP’nin önce ılımlı İslam, sonra da şeriatı amaçladığını vurgulayan Yalçınkaya, cumhuriyetin hiç olmadığı kadar büyük tehlike altında olduğunu vurguladı. Tehlikenin yakın ve belirgin olduğunu, bu amaç doğrultusunda İslami terörün bile kullanılabileceğini kaydeden Yalçınkaya, Almanya’daki Nazi Partisi’ni ve İran’ı örnek gösterdi.
162 sayfalık iddianamede, 11 ayrı başlıkta toplanan suçlamalara, Erdoğan’ın 61, Arınç’ın 16, Gül’ün Dışişleri Bakanlığı dönemindeki 10 ayrı konuşma ve eylemi temel kanıt gösterildi. Bu kanıtlar, başta Milli Eğitim Bakanı Hüseyin Çelik olmak üzere diğer partililerin yaptıkları konuşmalardan örnekler verilerek desteklendi. İddianamede, Erdoğan’ın, AKP’nin kapatılmasına kanıt gösterilen 61 konuşmasından bazıları şunlar:

ERDOĞAN’IN SÖZLERİFarklı bir din mensubu
- 2003’te Yargıtay Başkanı’nın “Sınırsız din ve vicdan özgürlüğü isteyenlerle İslami devlet kurmak isteyenlerin amaçları aynı” açıklamasına karşı, “Çirkin bir yaklaşım. Siz bir dinin mensubuysanız, farklı bir dinin mensubunun olduğu alana giremezsiniz” demesi.
Sadece İslam vardır
- 2004’te Oxford’da, “Ilımlı (İslam) denilince, ılımlı olmayanı varmış gibi oluyor. Sadece bir İslam vardır. Önüne bir şey konulamaz. İslam ile laikliği yan yana tanım olarak getirmek yanlış olur. Kişiler laik olmaz” demesi.
Laiklik ve Müslüman
- 1994’te RP İl Başkanı olarak yaptığı konuşmanın yayınlanması üzerine, 2001’de partinin söylemleri ve disiplini gereği bu şekilde konuştuğunu söylemesi ve “Bazıları laikliği din gibi algılıyor. Laiklik din olursa aynı anda Müslüman olunamaz” demesi.
Bizde önemli din bağı var
- 2005’te Christchurch kentinde sarf ettiği, “Bizdeki etnik unsurları birbirine bağlayan önemli bir din bağı vardır” sözleri.
Ben insan olarak laik değilim
- 2005’te “Ben insan olarak laik değilim; devlet laiktir. Buna mukabil laik düzeni korumakla yükümlüyüm. Ama siz laikliği bir din gibi takdim ederseniz, bu ülkenin halkını üzersiniz” açıklaması.
Kuran kursuna sınıra karşıyım
- 2005’te Kuran kursları için yaş sınırı konulmasına karşı olduğunu söylerken, kendisinin de 7 yaşında Kuran kursuna gittiğini hatırlatarak, “Bir Müslüman’ın kendi arzusuyla, Kuran’ı öğrenmesine niçin karşı çıkıyoruz. Benim tezgâhımdan geçmiş olanların, ülkeme ne zararı var ki?” demesi.
Ben İstanbul’un imamıyım
- Geçmişteki bazı beyanlarında, “Kula kul olmayacağız. Allah’a kul olmanın hazzını yaşayacağız”, “Ben İstanbul’un imamıyım”, “ Elhamdülillah şeriatçıyım”, “Yılbaşına karşıyım”, “Ataya saygı duruşunda sap gibi ayakta durmaya gerek yok”, “Allah’ın izniyle yeni bir çağ, zulüm çağı kapatılacak”, “İmamlar da nikâh kıysın”, “Minareler süngü, kubbeler miğfer, camiler kışlamız, müminler asker”, “Ben tekkeye değil dergâha gittim”, “Biz Cezayir gibi olmayız. Biz hazmettire hazmettire geliyoruz”, “Ya Müslüman olacaksın, ya laik. Egemenlik kayıtsız şartsız milletindir. Bak koskoca bir yalan”, “Bu millet istedikten sonra laiklik tabi elden gidecek” ifadelerini kullanması.
Değişemem, değişmedim
- AKP iktidara geldikten sonra gelişerek değiştiğini, Milli Görüş gömleğini çıkardığını söyleyen Erdoğan’ın 2006’da TRT’de, “Siyasete girerken farklı, siyasetten sonra farklı bir yaşam tarzı mı uygulayacağım, halkımı mı aldatacağım? Dün neysem, bugün de oyum, değişemem, değişmedim” demesi.
Bizler inançlı Müslümanlarız
- 2005’te kızlarının türban takması konusunda, “Bizler inançlı Müslümanlarız. Kuran’da kadının toplum içinde türban takması gerektiği yazıyor. Kızlarım başını örttükleri için Türkiye’de okuyamadı” demesi.
Sorunu Müslümanlar çekiyor
- 2005’te azınlıkların özgürlükleri konusunda, “Sorunu Çoğunluktaki Müslüman kesim de çekiyor. Bu konu bizim için de zor. Eşim Başbakanlık’ta takıyor, karşıda (cumhurbaşkanlığı) takamıyor” sözleri.
Türbanda söz hakkı ulemanın
- 2005’te AİHM’nin türban kararı için “Söz söyleme hakkı din ulemasınındır” demesi.
Danıştay’a eleştiri
- Daha sonra verdiği karar nedeniyle saldırıya uğrayan Danıştay 2. Daire’nin türban kararı için, “Bu haksızlık ve acıları onaylamak imkânsız. Bunlar bu gidişle evin içine de karışacaklar. Bunların hedefi, ‘Çamur at, tutmazsa iz bırakır’. Ölümün nerede ne zaman geleceği belli mi? Musalla taşına yatırıldığınız zaman ‘Falanca cumhurbaşkanıydı, falanca başbakandı’ veya ‘Cumhurbaşkanı niyetine ya da başbakan niyetine’ demeyecekler” demesi.
Büyükelçiye azar
- 2006’da Almanya’da türbanlı fotoğrafın pasaportta yer alması konusunda, büyükelçiye, “Türkiye Cumhuriyeti’nin Büyükelçiliği’ne benim vatandaşım bu kıyafetiyle girer, bir genelge olduğunu hiç zannetmiyorum, Çözümünü de buraya emredeceğim inşallah” demesi. Büyükelçinin bunun üzerine yuhalanması.
Velev ki siyasi simge düşünün
- Madrid’de, “Velev ki (türbanı) bir siyasi simge olarak taktığını düşünün. Bir siyasi simge olarak takmayı da suç kabul edebilir misiniz? Simgelere, sembollere bir yasak getirebilir misiniz? Özgürlükler noktasında dünyanın neresinde böyle bir yasak var?” demesi.
Bu millet sizi affetmez
-    İrtica konusunda, “Eğer siz dindar insanları siyasetten alıkoymak için bunu konuşuyorsanız, bu millet de sizi affetmez. Bunu böyle bilin” demesi.
Uysal koyun değiliz
- Baykal’a yönelik olarak “İdam sehpasının yolunu gösteriyor. Biz o beyaz çarşaflarla beraber yola çıktık” demesi. Aynı dönemde, “Çünkü ben zulmü alkışlayamam, zalimi de sevmem. Yumuşak başlıysak uysal koyun değiliz” açıklamasını yapması.
Beş yıl ses çıkarmadık
- 2008’de “Gerilim taraftarı olsam o meydanlara 10 katını biz toplarız. 5 yıl başörtüsü konusunda ses çıkarmadık. Hep sabır sabır dedik” demesi.
Üniversite yöneticilerine eleştiri
- 28 Şubat 2008’de bazı üniversite yöneticilerine, ÜAK’ın bildirisine niye karşı çıkmıyorsunuz?” demesi.
Katili affetme yetkisi vârislerin
- 7 Mart 2008’de, “Katili affetme yetkisi aslında maktulün vârislerine aittir” sözleri.

Diğer Haberler