Tarım ve Köyişleri Bakanı Mehmet Mehdi Eker, kırsal alanda istihdam oluşturmak için 2006 yılında ‘Kırsal Kalkınma Yatırımlarını Destekleme Projesi’ni hayata geçirdiklerini belirtti. Bakan Eker, ''''2006 ve 2007''de bu iş için 90 milyon YTL, 2008''de 180 milyon YTL ayırdık. Bu rakam 2009''da ise en az 210 milyon YTL olacak. Her sene bunu giderek daha çok artırıyoruz. Sermayenin yarısına ortağız ama karına değil'''' dedi.

Tarım ve Köyişleri Bakanı Mehmet Mehdi Eker, Osmaniye’de çeşitli inceleme ve ziyaretlerde bulundu. Osmaniye Valisi Zübeyir Kemelek''i makamında ziyaret eden Tarım ve Köyişleri Bakanı Mehmet Mehdi Eker, burada yaptığı konuşmada 2002''de 230 milyar dolar olan milli gelirin dünyada yaşanan krizlere rağmen 659 milyar dolara çıktığını hatırlattı. "Fert başına 2 bin 600 dolar olan gelir 10 bin dolara çıktı. Bu 5-10 yıl önce başkalarının rüyasına bile gelemezdi. 35-36 milyar dolar olan ihracatımız da 120 milyar dolara çıktı. TÜFE''de yüzde 45 olan enflasyon canavarı yüzde 10''ların altında tek rakamlı hanelere indi. Türkiye son 5 yılda büyük bir üretim-yatırım seferberliği başlattı” diyen Bakan Eker, “Türkiye bu gelişmelerle dünyanın ilgi odağı haline gelmiştir. Bunun en önemli göstergesi 2002''de bir milyar dolar olan yabancı yatırım miktarının 20 milyar dolara ulaşmasıdır. Uluslararası yatırımcıların Türkiye’ye olan güveni artıyor. Bütün dünya krizle boğuşurken Türkiye’ye yatırım yapılıyor. Üstelik bunların büyük bir bölümü de ulusla arası yatırımcılardır” şeklinde konuştu.


Türkiye’nin her geçen gün itibarının arttığını, güvenilir, sözü geçen bir ülke haline geldiğini vurgulayan Bakan Eker, konuşmasında şu hususlara yer verdi:


“Dün Türkiye, BM Güvenlik Konseyi üyeliğine seçildi. Seçimde oy kullanan 190 ülkenin 153''ünün oyunu aldık. Bu 50 yıl aradan sonra Türkiye Cumhuriyeti''nin uluslararası alanda sağladığı itibarın tezahürüdür. Türkiye Balkanlardan Orta Doğuya, Kafkaslara kadar söz sahibi bir ülke haline geldi. Arabuluculuk görevleri üstlendi ve üstlenmeye de devam ediyor. Tüm bunlar Türkiye''nin itibar ve saygınlık kazanmasının sonucudur.


Türkiye sanayi yatırımlarının yanında tarım alanında da önemli atılımlar gerçekleştirdi. Türkiye''nin tarımsal üretimi 21 milyar dolardan 51 milyar dolara çıktı. Bizim dönemimizden önce Türkiye ekmeklik buğdayı bile ithal ediyordu. Türkiye bugün buğday sorununu aşmıştır. 5 yıl önce 2 milyon ton olan mısır üretimi 4,2 milyon tona çıktı. Pirinç tüketiminin yüzde 85''ini ithal eden Türkiye bugün 460 bin ton pirinç üretiyor. 2002''de çiftçiye 1 milyar 800 milyon YTL destek verilirken bu yıl kuraklık desteğiyle bu rakam 6 milyar YTL oldu.”


Osmaniye Valisi Zübeyir Kemelek de ziyaret sırasında Osmaniye''de yapılan yatırım ve tarımsal üretim hakkında brifing sundu ve Türkiye yer fıstığı ihtiyacının yarıya yakınını karşılayan Osmaniyeli çiftçilerin, yer fıstığının yağlı tohumlar destekleme primi içine alınması taleplerini Bakan Eker’e iletti. Bakan Eker ise yer fıstığı için ise özel bir çalışma yaptıklarını ve yer fıstığı üreticisinin bir kilogram ürününü yüzde 80-90 karlılıkla satabildiğini ifade ederek, ''''Biz yerfıstığı üretiminin kayıt altına alınmasını istiyor ve bunun çalışmasını yapıyoruz'''' dedi.


Tarım ve Köyişleri Bakanı Mehmet Mehdi Eker, daha sonra Kadirli Organize Sanayi Bölgesindeki bazı süt ve zeytinyağı fabrikalarını gezdi. ''''Kırsal Kalkınma Yatırımlarını Destekleme Programı'''' kapsamında faaliyete geçen bir zeytinyağı fabrikasının açılışını yapan Bakan Eker, yaptığı konuşmada kırsal alanlarda istihdam oluşturmak için Hükümet olarak bu tür projelere çok önem verdiklerinin altını çizdi. Bakanlık olarak destekleme projesini 2006''da başlattıklarını anlatan Eker, ''''2006 ve 2007''de bu iş için 90 milyon YTL, 2008''de 180 milyon YTL ayırdık. Bu rakam 2009''da ise en az 210 milyon YTL olacak. Her sene bunu giderek daha çok artırıyoruz. Sermayenin yarısına ortağız ama karına değil'''' dedi.

Diğer Haberler