Ankara Üniversitesi Ziraat Fakültesi’nin 75. Kuruluş Yıldönümü’ne Cumhurbaşkanı Gül ve Bakan Eker katıldı

Ankara Üniversitesi Ziraat Fakültesi’nin 75. kuruluş yıldönümüne Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ve Tarım ve Köyişleri Bakanı Mehmet Mehdi Eker katıldı.

Törende bir konuşma yapan Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, gıda güvenliği konusunun sağlıklı gıda açısından ele alınabileceğini belirterek her ülkenin kendi vatandaşlarının sağlıklı gıdaya kavuşması, gelecek nesillerin sağlıklı olabilmesi için buna büyük önem vermesi gerektiğini söyledi.

Tarım sektörünün son yıllarda tekrar önem kazandığını anlatan Cumhurbaşkanı Gül, büyük bir nüfusu ve toprak alanı olan Türkiye gibi bir ülkede tarımın her zaman önemini koruyacağına dikkati çekti. Cumhurbaşkanı Gül, gıda güvenliğine değinerek, sadece yoksul ülkelerin değil, çok zengin ülkelerin de gelecekte gıda taleplerini karşılayamama endişesinden hareketle yeni politikalar geliştirdiğini kaydetti.

Tarım ve Köyişleri Bakanı Mehmet Mehdi Eker ise konuşmasında, Anadolu''nun endemik bitki türleri açısından dünyanın en zengin coğrafyası olduğuna dikkat çekerek, gelecek nesiller için bu zenginliği en iyi şekilde korumanın ve yeni bitki türleri oluşturmanın büyük önem taşıdığını ifade etti.

Dünyada yaklaşık 1 milyara yakın insanın açlıkla karşı karşıya olduğunu dile getiren Bakan Eker, açlığın nedeninin üretim azlığı olmadığını söyledi.

Hükümet olarak verimliliği artırmaya yönelik politikalar yürüttüklerini kaydeden Eker, tarımsal verimliliğin önemli oranda artırıldığını ifade etti.

AÜ Rektörü Prof. Dr. Cemal Taluğ da konuşmasında, tarımla birlikte insanoğlunun uygarlığın eşiğinden adım attığını ifade ederek, bugünün tarımının bilgi çağının tarımı olması gerektiğini dile getirdi

Diğer Haberler