Ankaralı olmalarına rağmen, İzmir'de Agromach firmasını kuran Ayşe Esen ve Hayrettin Çakır çifti, şimdi de Slovenyalı SAWA Grubu ile birlikte 50 milyon Euro'luk yatırımla Torbalı'da traktör fabrikası kuracak.Uzun süredir Limb marka traktörlerin Orta Asya, Ortadoğu ve Balkan ülkelerinin satış temsilciliğini yapan İzmirli Agromach firması, Slovenyalı SAWA Grubu ile ilk etapta 50 milyon Euroluk yatırımla Torbalı'da traktör fabrikası kurmaya karar verdi. 'Limb Luxs' marka traktörler üreteceklerini belirten Agromach Yönetim Kurulu Başkanı Esen Ayşe Çakır, kuracakları tesiste ayrıca motorsiklet ve iş makinesi de üretmeyi planladıklarını yaklaşık 3 bin kişiye istihdam sağlayacaklarını söyledi.

Elektronik mühendisi olan Esen Ayşe Çakır'ın sahibi olduğu Agromach, yatırıma 50 milyon Euro ile başlayacak. Yılda 20 bin traktör üretilmesi planlanan tesisin 70 bin metrekare alanda yapılandırılması öngörülüyor.

'İthalatçı olmak istemedik'
Slovenya'nın tanınmış traktör üreticilerinden SAWA Grubu ile ortaklaya gerçekleştirecekleri yatırımın 2010 yılında hayata geçirileceğini belirten Çakır, bu ortaklığı yapmadan önce eşi Hayrettin Çakır ile başta Kore, Japonya ve Çin olmak üzere 80 ülkeyi gezdiklerini, ortaklık için girişimde bulundukları her firmanın önce kendilerine ithalatçı olmalarını teklif ettiklerini belirterek, "Biz ülkemizde üretip, İzmir'e değer kazandırmak istedik. İthalatçı olmamız için yapılan tüm teklifleri geri çevirdik" dedi

45-80 beygir gücünde Limb markalı traktörleri üreteceklerini ve traktörlerde Euro-3 teknolojisi sayesinde hem doğaya salınan gazlardaki zararın en aza indirgeneceğini ve performanslarının artacağını söyleyen Çakır, Türki Cumhuriyetleri, Balkan Ülkeleri, Ortadoğu, Orta Asya ve Kuzey Amerika'da 4081 noktada satış ve servis ağı ile tüketicilerin yanında olacağını açıkladı.

'TRAKTÖR PAZARINDAKİ BOŞLUĞU DOLDURACAĞIZ'
SAWA Grubu'nun Slovenya'da başta turizm, tarım makineleri olmak üzere pek çok sektörde yatırım sahibi olduğunu belirten Çakır, traktör pazarında büyük bir boşluk oluştuğunu ve bu boşluğu doldurmaya talip olduklarını dile getirdi. Uzel Grubu'nun traktör pazarından çekildiğini ve AB Uyum Yasaları çerçevesinde 40 bin traktörün yenilenmesi gerekeceğini de hatırlatan Çakır, "Pazarda önemli bir pay alacağımızı düşünüyoruz. Şimdiden satış noktası ve bayilik organizasyonunu yapmaya başladık. Bursa, Adana, Doğu Anadolu ve Güney Doğu Anadolu satış organizasyonumuzu tamamladık sayılır. Biz yenileme pazarına da talibiz. Çiftçinin istekleri doğrultusunda onların şartlarına uygun olarak üretim yapıp, satış stratejimizi belirleyeceğiz" dedi.gozlem

Diğer Haberler