turkiyenin-yerli-cep-telefonuMOBİSAD’ın öncülüğünde gerçekleştirilen proje ile cep telefonu üretilmesi konusunda yabancı yatırımcılara davet gönderildi. Dursun, “Hedef Türkiye’nin döviz kaybını önlemek” dedi...Mobil İletişim Sistemleri ve Araçları İşadamları Derneği (MOBİSAD) Türkiye’de telekomünikasyon pazarını atağa kaldıracak yeni bir proje için düğmeye bastı. Yerli telefon üretilmesine yönelik proje geliştiren dernek, yabancı yatırımcıları Türkiye’ye cep telefonu üretim fabrikaları kurmaları içi davet etti.

İHRAÇ DA EDİLECEK

MOBİSAD Başkanı Murat Dursun projeye ilişkin Bugün’e verdiği bilgilerde, yabancı yatırımcıları davet ettiklerini ve başta Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK), Başbakanlık Yatırım Destek ve Tanıtım ajansı yetkilileri ile, sektör temsilcileri ve ithalatçılarla görüştürdüklerini belirtti.

Dursun, otomobil üretebilen, bilgisayar üretebilen Türkiye’nin cep telefonu üretme potansiyelinin de bulunduğuna dikkat çekti. 1994 yılından 2008 yılı sonuna kadar cep telefonu ithalatına ödenen paranın toplam 22 milyar dolar seviyelerine çıktığını kaydeden Dursun, “Ülke olarak mobil iletişim teknolojilerini en üst seviyede dünya ile eşzamanlı kullanma imkanımıza rağmen maalesef GSM terminallerinin tamamının ithal edilmesi işin en üzücü ve değerlendirilmesi gereken yanıdır. Ülkemizin bulunduğu coğrafyadaki konumu ve dış ticarette bölge ülkeleri ile son yıllarda başarılı ilişkilerini de dikkate alarak gerek iç talebe gerekse ihracata dönük üretimi gündemimize aldık” diye konuştu.

MİLYARLARCA DOLAR GİDİYOR

Dursun Ulaştırma Bakanlığı ve BTK’nın desteği ile böyle bir projeyi hayata geçirmeyi hedeflediklerini bunun için de yabancı yatırımcılarla görüşmelerin devam ettiğini kaydetti. Dursun, “Bizim amacımız her yıl milyarlarca dolar verdiğimiz terminallerin ülkemizde de üretilebilir olmasıdır. Bir nebze olsun tamamı ithal olan bu ürünlerin yarattığı döviz kaybının önüne geçilebilsin istiyoruz. Yerli telefon üretimi konusunda niyetimizi ortaya koyup somut adımları attık. Başka projelerimiz de bu bağlamda olacak” dedi.

ÇİNLİLER'LE GÖRÜŞTÜK

Türkiye’de gerçekleştirilecek olan yerli telefon üretim projesinde son olarak Çinli bir firma ile görüştüklerini kaydeden MOBİ- SAD Başkanı Dursun, firmalarla anlaşma sağladıktan sonra Marmara Bölgesi’nde İstanbul veya çevre illerden birinde bir fabrika kurulacağını ve fabrikanın üretime geçeceğini kaydetti. Dursun söz konusu proje ile yerli telefon üretmiş olmanın yanı sıra böyle bir sektörün ortaya çıkması ile ileriye dönük istihdama da önemli boyutlarda katkı sağlanacağını kaydetti.-veteknoloji

Diğer Haberler