Özelleştirme mağdurları için 2000 yılında başlanan Sosyal Destek Projesi, 20 bin kişiye iş sağladı. Özelleştirme İdaresi tarafından yürütülen Özelleştirme Sosyal Destek Projesi (ÖSDP) Koordinatörü Rahmi Aksu, verdikleri hizmetlerden 40 bine yakın kişinin yararlandığını ve 200'den fazla meslekte verilen istihdam garantili eğitimlerle 20 binin üzerinde kişinin iş sahibi olduğunu kaydetti.

12 kentte açılan "İş Geliştirme Merkezleri" (İŞGEM) ile yeni bir istihdam modelinin ortaya çıktığını anlatan Rahmi Aksu, merkezlerde istihdam edilen kişi sayısının 1.648 olduğunu bildirdi. Bu merkezlerle KOBİ'lerin en zayıf oldukları iş kurma aşamasını ve ilk 3 yılını sorunsuz bir şekilde aşarak büyümelerinin sağlandığını belirten Aksu, küçük işletmelerin kuruluş yıllarında yüzde 75-80 olan başarısızlık oranının yüzde 10'lara kadar düşürüldüğünü söyledi.

2001'den sonra kriz mağduru da eklendi
Proje destekleri şu an "yeniden işe yerleştirme hizmetleri" ile "tazminat ödemeleri" şeklinde sürdürülüyor. Dünya Bankası desteğiyle yürütülen sosyal destek projesinin toplam bütçesi ise 930 milyon dolar. Proje, esasen özelleştirme mağdurlarına yönelik olarak oluşturulmakla birlikte 2001 krizi sonrasında işsiz kalanlara yönelik olarak da yürütüldü. Projeye katılım koşulu, katılımcının işsiz olması olurken; hizmetlerden öncelikle özelleştirme programında yer alan işletme çalışanları yararlandı. Aksu, projenin ilk fazının (ÖSDP-1) 2005 yılı sonu tamamlanırken, 2006 yılından bu yana sürdürülmekte olan ikinci fazın (ÖSDP-2) da haziranda sona ermesini beklediklerini kaydetti. ÖSDP-2'de işsizleri en kısa sürede tekrar işgücüne kazandırmak amacıyla 'yeniden işe yerleştirme hizmetleri' veriliyor. Ayrıca iş kaybına uğrayan işçilerin kıdem ve ihbar tazminatları ile iş kaybı tazminatları proje bütçesinden karşılanıyor. Yeniden işe yerleştirme hizmetleri kapsamında İŞKUR tarafından danışmanlık ve eğitim hizmetleriyle 'toplum yararına çalışma programı' yürütülüyor. Bu programda ise işsizlere çevrenin korunması, doğal afetler sonrası yardım çalışmaları, ağaçlandırma, sosyal yardımlaşma gibi toplum yararına işlerde geçici çalışma olanağı sağlanıyor. Aksu, bu destekle çalışanlara sosyal güvenlik aidatlarıyla asgari ücret tutarında aylık ücret ödendiğini belirtti.

Toplam 35 bin işçiye tazminat ödendi
KOSGEB tarafından sağlanan 'küçük ölçekli iş kurma danışmanlığı desteği'nden (KÖİDD) ise 4 bin 150 kişinin yararlandığına değinen Aksu, bunlardan 1.690'ının istihdam edildiğini söyledi. Ayrıca Tarsus, Van, Eskişehir, Mersin, Adana, Karadeniz Ereğli, Avanos, Elazığ, Samsun, Yozgat, Diyarbakır ve Zonguldak'ta İŞGEM'ler kuruldu. Girişimciler tarafından benimsendiği belirtilen bu modelin önümüzdeki yıllarda da sürdürülmesi amaçlanıyor. Aksu, 'tazminat ödemeleri' kapsamında ise özelleştirme fonundan ÖSDP-1 kapsamında 18 bin 23 işçi için 314.3 milyon dolar, ÖSDP-2 kapsamında da 16 bin 833 işçi için 213.1 milyon euro ayrıldığını bildirdi.
Referans-Ankara

Diğer Haberler