Dünyada 2.1 trilyon dolarlık bir hacme sahip olan helal gıda pazarından pay almak için ağustosta İstanbul'da fuar düzenlenecek. Henüz helal ürün sertifikası çıkmadı ama Türk firmalar pazardan 5 milyar dolarlık pay almak istiyor.
Dünya helal ürün pazarındaki 2.1 trilyon dolarlık ticari hacim, Türk fuarcıların da iştahını kabarttı. Malezya, Singapur ve Dubai'nin ardından Türkiye de "helal fuar" düzenleyen ülkeler kervanına katıldı. Pazardaki potansiyeli gören Atılım Fuarcılık, 13-16 Ağustos tarihleri arasında Yeşilköy'deki İstanbul Fuar Merkezi'de "Helal Ürünler Uluslararası Halalistexpo Fuarı" düzenleyecek.
Helal ürün pazarını Türkiye'nin yeterince değerlendirmediğini ve hala helal ürün sertifikası konusunda adım atılmadığını vurgulayan Atılım Fuarcılık Genel Müdürü Salim Şahin, "Amacımız bu fuar aracılığıyla Türkiye'nin helal pazardaki ağırlığını artırmak" dedi. Şahin, fuarla birlikte ilk etapta 5 milyon dolarlıkbir iş bağlantısı yapılmasını hedeflediklerini belirterek, "Uzun vadede ise kazanım daha fazla olacak. Türkiye'ye 5 milyar dolarlık pazarın kapısı aralanacak" diye konuştu.
Yahudilerin Koşer'ini örnek alan Müslümanlar, özellikle son 10 yıldan bu yana helal ürün pazarı adı altında dev bir pazar potansiyeli oluşturdu. Toplam 2 milyar kişilik bir nüfusa hitap ettiği tahmin edilen pazarın büyüklüğünün ise 2.1 trilyon doları bulduğu tahmin ediliyor. Pazarın aslan payı gıda ürünlerinden oluşuyor. Ancak kozmetik ve ilaç sektörü de giderek büyüyen alanların başında gösteriliyor.
Milli düzeyde katılım
Fuara yurtdışından ilginin çok yüksek olduğunu anlatan Şahin, aralarında Çin, ABD, Kanada, Kenya, Brezilya gibi ülkelerinde bulunduğu 20 ülkeden 150'nin üzerinde firmanın fuara katılacağını söyledi.Şahin, "Katılımcı profili konusunda nokta atışı yapma hedefindeyiz. Profesyonel alıcıların gelmesi çok önemli. Mili düzeyde katılım yapmak isteyen ülkeler var. Singapur, İran, Malezya bunlardan bazıları. Bu pazarda önemli paya sahip Brezilya da, pazarını korumak için İstanbul'da olacak" dedi.
Helal ürün pazarı denilince akla ilk gelen ürün grupları arasında gıdaların geldiğini ifade eden Şahin, şunları söyledi: "Fuarın yüzde 80'i gıda ürünlerinden oluşacak. Ancak bu pazarın giderek büyüyen diğer bir alanı kozmetik ve ilaç sektörü. Ayrıca faizsiz bankacılık kuruluşları ve tesettür otelleri gibi müslüman pazara hitap eden değişik hizmet sektörleri de fuarda yerini alacak."
Bu arada, helal diş macunu üreticisi Mu'min ve Amerikalı helal vitamin üreticisi Herbal Pharma'nın da katılımcı firmalar arasında yer alacak.
Fuar var sertifika yok
Atılım Fuarcılık'ın yurtdışı fuar organizasyonları gerçekleştirdiğini ve helal ürün pazarını da bu fuarlar sayesinde keşfettiklerini belirten Şahin, "Yurtdışındaki fuarları yabancı partnerlerle gerçekleştiriyoruz.
helal gida, helal pazarHelal ürün konusunda özellikle Dubai'li partnerimizden Türkiye'de bu tür bir fuar yapılması yönünde talep aldık. Pazarı araştırdık. Müslüman olmayan ülkeler bile bu pazardan önemli oranda pay alıyor. Örneğin Brezilya, her yıl Müslüman pazarlara 6.5 milyar dolar et ihraç ediyor. Türkiye'de ise hâlâ helal sertifika düzenlenemediği için pazardan mahrum kalıyor" dedi.
Müslüman pazarını önemseyen büyük üretici ülkelerin helal sertifika sorunlarını hallettiğini vurgulayan Şahin, birkaç yıldır gündemde olmasına rağmen Türkiye'de böyle bir çalışmanın ortaya konmadığını kaydetti. Kanada, Brezilya, ABD'nin de aralarında bulunduğu 12 ülkenin sertifika verdiğini vurgulayan Şahin, Fransa ve Almanya'da gerçekleşen gıda fuarlarında özel olarak helal ürün bölümleri açıldığını, Almanya'daki Anuga Fuarı'nın katılımcılarının yarısının helal ürün sertifikası veren firmalardan oluştuğunu kaydetti.
Türkiye'nin mevcut üretim koşulları ile bile rahatlıkla helal ürün pazarından pay alabileceğine dikkat çeken Şahin, "Ancak bugüne kadar bu konuya yeterince önem verilmedi. Firmalar sertifika sorununu çözmek için ya hiçbir geçerliliği olmadığı halde Müftülüklerden yardım alıyor ya da kendince bir sertifika düzenliyor" dedi. Şahin, fuarda helal sertifika konusunda seminerler düzenleneceğini de sözlerine ekledi.
Nestle ve KFC sponsor olsun
Dubai ve Malezya'daki helal fuarlarının sponsorluğunu Nestle ve KFC'nin üstlendiğini, bu firmaların Türkiye'de de sponsor olmasını istediklerini belirten Atılım Fuarcılık Genel Müdürü Salim Şahin, "Bir talebimiz olmadı ama Nestle ve KFC de uluslararası çapta büyük firmalar. Pazarın önemi ve Türkiye'deki fuarın tanıtımı açısında sponsorlukları önemli" dedi.
Sertifika çalışması ertelendi
Türkiye'de gündeme geldiği ilk günden bu yana tartışma nedeni olan Helal Gıda Sertifikası konusunda somut bir çalışma yok. Türk Standartları Enstitüsü'nün (TSE) 3 yıl önce başlattığı sertifika projesi de, şimdilik durmuş vaziyette. TSE yetkilileri, konunun dünyadaki helal sertifikaların akredite edildiği kurum olan İslam Kalkınma Örgütü'ne devredildiğini söyledi. Daha önce 2008'den itibaren helal sertifika vereceğini açıklayan Etika Danışmanlık ise, TSE'nin ve pazarın belirsizliği nedeniyle sertifika hizmetini ertelediğini açıkladı.

Diğer Haberler