Feriköy'de kurulan pazar, organik tarım yapanlara ürünlerini satma imkânı tanıyor. Aracısız satışlar nedeniyle fiyatlar da sanıldığından ucuz


Ispanaklar papatya boyunda, patates ve soğanlar ceviz kadar. Üç, beş yapraklı kıvırcıkların yanında mis kokulu elmalar. Feriköy'de üç yıldır kurulan organik pazardan bahsediyoruz. Bu pazarın satıcıları da bıyıklı erkeklerden değil, güzel genç kız ve kadınlardan oluşuyor. Pazardaki tüm ürünler organik sertifikalı. Devasa boyutlardaki sebze, meyva bulunmuyor.

YÜZDE 60 SATICI ÜRETİCİ
Organik pazar projesinin mimarlarından Buğday Derneği Feriköy Pazaryeri Proje Koordinatörü Leyla Ünlübay "Türkiye genelinde organik tarım yapan çiftçiler ve kuruluşlar bir araya gelerek ürünlerini satabiliyor. Pazarda 150 çeşit ürün var. Sebze, meyve, tekstil, makyaj malzemeleri, deterjanlar, bebek bakım ürünleri, et, süt ve ürünleri. Organik ürün üreticileri, ürünlerini satmakta çok zorlanıyorlar. Satıcıların yüzde 60'ı üretici. Türkiye genelinde binde 8 oranında organik ürün üretiliyor. Pazarlar ne kadar çoğalırsa, üretim de o kadar artar." Antalya'daki pazarlarının son seçimlerden sonra kaldırıldığını söyleyen Ünlübay, Samsun ve Beylikdüzü'nde de organik pazar kurduklarını belirterek, kendi pazarlarında aracısız satış yapıldığını, bunun da fiyatları ucuzlattığını söylüyor. Organik pazardaki gözlemenin tadı da bir başka. Eski toptancı Hacer Pervin, kepekli undan ve organik peynirle yapıyor gözlemelerini. Pazarda 95 liraya organik bornoz da satılıyor. Altı aydır pazarda bulunan Dumlupınar Üniversitesi'nden Müge Köprülü, bornozun tamamen organik pamuktan üretildiğini anlatarak, normal makinede ve ekolojik deterjanla yıkanmasını tavsiye ediyor.

 

Diğer Haberler